אתגרי העיצוב כיום

ב-20 השנים האחרונות חלו שינויים בעולם העיצוב. השוק רווי יותר והטכנולוגיות מתחדשות במהירות. שינויים אלו מביאים עימם סט של אתגרים חדש.

בעולם הזה בו התקשורת גורמת לנו להיות מחוברים יותר ויותר (וירטואלית, לפחות) אחת ההשלכות היא שאנחנו מצפים לתשובות מיידיות יותר.
הגישה הקלה שלנו לרעיונות יצירתיים וחדשניים – מאפשרת לנו לחסוך זמן מצד אחד, עם זאת – כדאי לפנות יותר זמן להתבוננות ולהעשרה.
כי אם ישנה גישה לכל אחד למקורות השראה, וסגנונות ומגמות יכולים להיות משוכפלים בקלות, אז איך עיצוב יכול לבלוט?
ובכן – הבנת ערכי המותג, יושר, כנות ומקוריות יהפכו חשובים יותר מתמיד.

זה נפלא שהעולם מבין כעת את נושא העיצוב בהקשר גדול יותר, אבל חשוב שלא נאבד את ההיבטים הייחודיים של העיצוב.
אנחנו צריכים להיות בחוד החנית של העולם הדיגיטלי – ללמוד דברים כמו עיצוב אינטראקטיבי וגרפיקה בתנועה, ולהצטייד גם במיומנויות פרזנטציה בולטות.
רצוי שנקדים להפנים את השינויים הטכנולוגיים, להסתגל אליהם, להתמחות בהם, ולאחר מכן להיות פתוחים להשפעות חדשות.
עלינו להבין כיצד משווקים כיום באמצעות הטכנולוגיה, כדי שנוכל להשתלב בעולם החדש הזה – והכל תוך זמן קצר מאוד.

עם זאת, ישנם אתגרים שלא ישתנו יותר מדי במהלך השנים הבאות. אמנם תהיינה התפתחויות טכנולוגיות ושינויי תוכנה, אבל האתגר תמיד יהיה
לעשות עבודה מצוינת, להישאר רלוונטי ולהתבלט.
בנוף מסחרי וחברתי שמשתנה ללא הרף, אנחנו המעצבים עדיין חייבים להישאר נאמנים לעקרונות הליבה של העסק, תוך שמירה על קשר עם טכנולוגיה ומעורבות לקוח.
אנחנו חייבים להיות אמיצים מספיק כדי לנסות גישות שונות, מספיק גמישים כדי להסתגל במהירות, אבל תמיד לזכור את חשיבות דיוק הביצוע ומצויינות.
עם התקדמות הטכנולוגיה והאוטומציה, תפקידה של תעשיית העיצוב יהיה למצוא דרכים חדשות להטביע חוויות, זכרונות, סיפורים ותרבות דרך היבטים של עיצוב.

גם אם המוצר שאנו, המעצבים הגרפיים, ניצור בעתיד, יהיה לחלוטין דיגיטלי – כדאי יהיה לנו להישאר "רעבים" גם בתחומי עיצוב אחרים – כמו פיסול, טבע, עיצוב פנים וחוץ, אפקטים של תאורה ועוד. כי עיצוב חוויות של העתיד דרך מוצר דיגיטלי, לא צריך להיות קיצור דרך לפתרון רדוד.

והדבר הזה שקורה לכולנו… מסתמכים כמעט לחלוטין על דוא"ל או מדיה חברתית כדי לתקשר, כאשר זו יכולה להיות מאוד חד ממדית ופתוחה לפרשנויות.
תקשורת אישית היתה וכנראה תהיה גם בעתיד – הבסיס של יצירתיות עסקית וקשר טוב עם הלקוח.
רעיון שדנים בו ישירות – יכול להיות לעתים קרובות טוב יותר וברור יותר, והוא יוביל בהכרח למציאת פתרונות טובים יותר.

הגרסה המלאה של מאמר זה הופיעה במגזין Arts issue 250

דילוג לתוכן