עיצוב העתיד או עתיד העיצוב

עתיד העיצוב הוא נושא שעוסקים בו רבות.
שינויים רבים עוברים על העולם בכלל ועל עולם העיצוב בפרט.

עיצוב חווית משתמש

כולם מסכימים שהעיצוב בעידן הנוכחי שונה מאד מעיצוב של פעם,
הן בערכים והן בדרכי הפעולה – מה שכמובן משפיע על התוצרים.

שבוע העיצוב בירשולים - עבודה קינטית שנעשתה במדפסת תלת מימד
נעליים מעוצבות שנוצרו במדפסת תלת מימד

המציאות שלנו היא דינמית ועיצוב נוגע בכל הצרכים של חיינו. למעשה עוסק העיצוב בעתיד. הוא מנסה לנבא את הצרכים והרצונות של אנשים.
מעצבים יוצרים את הבית והסביבה שבהם נגור, את האופן שבו נתקשר ונפעל ואיך ייראו המוצרים שבהם נשתמש.

הממד האנושי בעיצוב

כדי לעצב, כותב דר׳ ויקטור פרוסטיג, ולהיות מעצב מוצלח, צריך לדעת ליצור סינתזה של הממד האנושי (הבנה של הערכים, הצרכים, הרצונות והמאוויים של הקהילה שלמענה מעצבים), השפה שבה מתקשרים (המדיום, התפיסה, הסימנים, האתיקה והרטוריקה) והאמצעים למימוש (המדיה, הטכנולוגיה ומערכות הצריכה). שלושת הממדים האלה חייבים להתקיים במשולב בתהליך ההכשרה של מעצבים וכמובן בעצם הפעולה של העיצוב….״

שבוע העיצוב - צלחת מסדרת 32 צלחות תלויות על הקיר, עשויות בטכניקה משולבת לייזר
מוצג בתערכות שבוע העיצוב בירושלים 2018

קשה היום לבודד את החוש החזותי בפני עצמו. הוא אינו תואם את ההבנה שהחוויה האנושית היא הוליסטית, כוללת את כל החושים, הזכרונות, והחשקים האנושיים. זו חוויה שהיא לא בהכרח רציונלית וכדאי להבין שהעיצוב היום אינו עומד בפני עצמו.
מרבים להשתמש היום במושג ״חווית משתמש״ – מה שגורם לנו לעסוק יותר בעיצוב חוויה, התנסות – מאשר רק בתקשורת חזותית או עיצוב חלל או מוצר.

ממשיך וכותב דר׳ פרוסטיג:
״האובייקטים הם אמצעים ליצירת התנסויות ולא מטרה. זהו שינוי רדיקלי בהבנת העיצוב. כיצד מעצבים חוויה, התנהגות, התנהלות של משתמשים? המתודולוגיה של עיצוב אובייקטים לא תעזור לנו, כי גם התוצרים שלנו משתנים. הם הופכים לעיצוב של התרחשויות ולהצגה של תהליכי התנסות וחיים.
לדוגמא, איך תראה הגשה של עיצוב בית? מרכז ההגשה לא יהיה תוכנית בניין, אלא תוכנו ומשמעותו כבית, תיאור מהלכי החיים, ההתעצבות המשותפת של המקום ודיירייו לאורך זמנים ואירועים שונים. אנו מעצבים את חייהם של בני אדם. איננו צריכים לעצב חללים אלא מקומות ומקומות נוצרים מתוך החיות שבהם.״

כנראה שאנחנו נמצאים בפתחה של מהפכה שחייבת לעורר את כולנו למחשבה.

דילוג לתוכן