עיצוב עטיפות ספרים

לעצב עטיפה של ספר – זו לא משימה קלה. זה גם לא משהו שרק שנחמד להביט בו. כדי שהלקוח יבחר  ספר שאינו מכיר את תוכנו, מבין אלפי כותרים, על העטיפה להיות מעוצבת באופן מזמין וקולע וגם להעביר מיד את הרעיון או האווירה של הספר.

צריך לומר שעיצוב עטיפה הוא לא רק עיצוב החלק הקדמי. יש לתת את הדעת גם לשדרה של הספר וגם לצד האחורי שלו.

מצורפות דוגמאות של עטיפות ספרים מהעולם – דרכן ניתן להבין כיצד בעזרת ויז'ואל וטיפוגרפיה מועבר המסר של הספר.

להלן ספר שמספר על ההסטוריה של הסיגריות כמוצר שמגדיר את אמריקה. שם הספר והויז'ואל תואמים להפליא, ומעבירים באופן ברור את המסר.

 

זה ספר שמדבר על הפרעות למידה וזכרון. בעזרת צורה גיאומטרית בסיסית כמו עיגול – עוצבה כריכה מינימליסטית ומדויקת  ונושא הספר מועבר באופן מבריק.

 

הספר הבא הוא קלאסיקה: האחיות ברונטה. כאן עולה הצורך ליצור משהו מקסים, שיהווה מתנה מושלמת, שנרגיש שאנחנו חייבים שיהיה שלנו בגלל שהוא כל כך יפה… העטיפה צריכה לשקף גם את רוח התקופה, אבל גם להיות עכשווית.

 

המעצבת השתמשה בצלליות (סילואטות) שחורות של עצים שנותנת לעטיפה את האווירה שהיא מסתורית מבלי להיות מדכאת. ברקע השתמשה המעצבת בציור ישן מסורתי ונתנה לו חיים חדשים.

בואו נציץ אל תהליך עיצוב הכריכה,  גם דרך עיני הסופר.

The first word

 

הסופרת שהיא בלשנית וחוקרת את מקורן של שפות ודרכן את המין האנושי, כתבה:

לא ידעתי מה אני רוצה, אבל דבר אחד ידעתי:  איני רוצה תמונה של פֶה או של שימפנזה על העטיפה.

המעצב: העדינות של העטיפה הזו היא משהו שלעיתים קרובות קשה להגיע אליו וגם קשה להסבירו. אנשים שיראו איור כזה – יאמרו: מה הבעיה, גם אני יכול לצייר את זה. אבל הם לא… העובדה שזה כל כך פשוט, עושה את זה למבריק כל כך.

דוגמאות של עבודות שלי:

עטיפה לחוברת שהוציא מוזיאון מזכרת בתיה. בחוברת יש מעט מההיסטוריה של המושבה דרך אתרים שניתן לבקר בהם. ברגע, כאילוסטרציה המוזיאון השוכן במבנה מראשית ההתיישבות במזכרת בתי ובתוך חלון ישן שתלתי תמונות של דמויות מהתקופה ואת תמונת הפעמון, שניתן לראותו גם היום.

 

העטיפה הזו עוצבה עבור חוברת לכנס אריזה. הויזואל מעביר מסר של אריזות חובקות עולם ועליו שתלתי את לוגו הכנס שגם אותו עיצבתי והוא בצורת פריסה של אריזה.

 

בתמונה הראשית – עטיפה לספר שעיצבתי לד"ר מאיה רוזמן, מומחית לתזונה נכונה. השתמשתי בצילום של מאיה ובצבעים תואמים את השמלה שלבשה. המראה הנקי והאלגנטי – גורם לכל אחד ואחת לרצות להתחיל לרזות בשמחה עם ד״ר מאיה…

בעיצוב עטיפה לספר, יש חשיבות לויז'ואל, לטיפוגרפיה ולבחירת הצבעים – כל אלו משמשים להעברת המסר הנכון.

דילוג לתוכן