6 טעויות טיפוגרפיה בעיצוב

טיפוגרפיה (Typography) היא האמנות והטכניקה של סידור ועיצוב טקסט. סידור אותיות כולל בחירת גופנים, גודל אות, אורך שורה, ריווח בין שורות, בין מילים, בין אותיות ובין צמדי אותיות. מעצבים גרפיים, מעצבי אותיות, טיפוגרפים, ופרסומאים עוסקים במלאכת הטיפוגרפיה. (ויקיפידיה)
טיפוגרפיה טובה היא לא רק יפה או מכוערת, היא גם צריכה לתמוך באלמנטים המסוגלים להעביר מסר חד כיווני לקהל היעד.

הנה שש הטעויות הנפוצות בעיצוב טיפוגרפיה לפריסה פרסומית:

1. גודל הגופן:

הדבר העיקרי שיש לקחת בחשבון הוא גודל הגופן שבו אנו משתמשים ולהתייחס לפרסום כאל סוג של הודעה כתובה. לא נשתמש בגודל גופן קטן מדי לכותרת, כי יהיה קשה להבחין בינו לבין שאר הטקסט, ולא נבחר פונט גדול מדי שבולט וגונב את הפוקוס משאר הטקסט.
מומלץ לערוך רשימה של סוג הטקסט וגודל הטקסט בו השתמשנו לכותרות, כותרות משנה, תוכן, וכן הלאה. זה יכול לשמש כנקודת התייחסות עתידית לגודל הגופן.

2. צבע הגופן:

התאימו את צבע הרקע של הגופן כדי לאפשר קריאה בקלות. אם קשה לראות את הגופן בגלל «התנגשות» עם צבע הרקע, זה יגרום לכך שהמסר לא יגיע לקורא החזותי.
אל לנו לגרום לקוראים לכווץ את עיניהם רק כדי לקרוא מה כתבנו…

3. גופנים רבים מדי:

רצוי לא להשתמש בגופנים מסוגים רבים מדי בפריסה אחת.
גופנים רבים מדי עלולים לטשטש את המיקוד של ההודעה. כתוצאה מכך, הכוונה של המסר לא תועבר כראוי.

4. גופנים קשים לקריאה:

גופן יצירתי ואומנותי, הוא יפה אך לעיתים אינו קריא. כדאי להעדיף שאפשר יהיה לקרוא את הטקסט מבלי להתאמץ. השתמשו בגופן מובן וברור. גופנים מורכבים יהפכו לוגו או מסר לקשה לקליטה ובמיוחד כשמדובר בשילוט, שאתה חולף על פניו במהירות.

5. עיצוב נקי:

עיצוב נקי הוא נושא אותו מחמיצים מעצבים גרפיים רבים בפיתוח הפריסה.
סדר וניקיון עיצובי חיוניים על מנת לאפשר לקורא להתעמק בתוכן. עם זאת, עיצוב נקי מדי לא ימשוך את תשומת הלב של הקורא אל הטקסט אותו אנו רוצים שיקרא.

6. יישור הכתב:

חשוב ליצור יישור ברור שמלווה את העבודה לכל אורכה. אם ניישר פעם לימין, פעם לשמאל ופעם לאמצע – התוצאה תהיה טקטס מבולבל שלא נרצה לקרוא אותו.

לסיכום:

טיפוגרפיה ממלאת תפקיד חשוב בתקשורת ופרסום ובכל עיצוב – לברושור, לפרסומת, לספר וכו. טיפוגרפיה היא אלמנט שיהיה נקודת המפתח להצלחה בהעברת המסר הפרסומי.

דילוג לתוכן